U četvrtak je, 6. februara 2025. godine, svečano otvorena manifestacija “Dani Karađoz-begove medrese” u atriju naše škole. Tradicionalna je to manifestacija kojom najstarija odgojno-obrazovna institucija u Hercegovini ispraća novu generaciju maturanata i maturantica, ove godine 380. po redu.

Manifestaciju je otvorenom proglasio profesor Smajo Čolaković, predsjednik Organizacionog odbora.

“Želim vam dobrodošlicu na manifestaciju ‘Dani Karađoz-begove medrese’. Ovim večerašnjim predavanjem otvaramo ovu našu manifestaciju i od njenih sadržaja večeras imamo prvi sadržaj, a to je predavanje našeg profesora sa Fakulteta islamskih nauka. Ujedno vas pozivam da pratite i naše naredne sadržaje koji će biti realizovani od večeras, pa sve do maja, kada će biti održana Svečana akademija 380. generacije maturanata i maturantica. Ja se nadam da ćemo istinski uživati u svim sadržajima koje smo pripremili i tako na najbolji način ispratiti našu 380. generaciju. Hvala vam što ste večeras sa nama. Želim vam da uživate u ovom sadržaju i sada zvanično proglašavam manifestaciju ‘Dani Karađoz-begove medrese’ otvorenom” – poručio je profesor Čolaković.

Prvi sadržaj ovogodišnje manifestacije “Dani Karađoz-begove medrese” bilo je predavanje doc. dr. Samedina Kadića, profesora Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu.

“Po mom mišljenju, postoji jedan momenat kod Poslanika, a.s., koji nikako nije dovoljno predstavljen, a to je velika boljka muslimana u svijetu, kako kod nas u Bosni i Hercegovini, tako i u svijetu. To je Poslanikova gospoština. Taj termin nije baš precizan. To je kao kad za čovjeka kažete da je on gospodin. U našem narodu ta riječ gospoština uvijek je imala nekako negativno značenje, pa su se ismijavali s tim. S jedne strane zato što smo mi Bošnjaci uvijek bili periferija i nama je gospoština uvijek nešto smiješno. S druge strane, imali smo gotovo 50 godina komunizma, gdje se biti gospodin povezuje sa buržoazijom, sa bogatstvom i sl. Ja mislim da trebamo izmijeniti tu matricu, jer po mom sudu biti gospodin je veliki, važan dio sunneta Poslanika, a.s. Zato smatram da taj dio treba rasvijetliti” – rekao je, na početku svog obraćanja, doktor Kadić.

On se, tokom svog izlaganja, osvrnuo na nekoliko detalja putem kojih možemo razaznati i jasno shvatiti ovaj pojam.

“Važni elementi gospoštine su njegovanje jezika, poštovanje znanja i učenosti, širina, zrelost, skromnost. Kada ove stvari navedemo i usporedimo sa životom Poslanika, a.s., vidjet ćete da je Poslanik, a.s., bio gospodin u najvećoj mjeri. Biti gospodin u životu je suština sunneta. Mi kada govorimo o Poslaniku, a.s., kažemo da je on plemić. On nije bio samo plemić po porijeklu, nego je on prije svega bio gospodin svojim duhom, svojim moralom. Mi današnji muslimani nismo to. Mi nemamo tu gospoštinu koja je krasila Poslanika, a.s. Mi nekako kod Poslanika ističemo neke druge stvari, a te suštinske ostavljamo po strani” – istakao je doktor Kadić.

Manifestacija “Dani Karađoz-begove medrese” ponudit će još nekoliko sadržaja do početka mjeseca ramazana, a među kojima će se naći određene izložbe, večer Kur’ana, te drugi sadržaji koji će hercegovačku javnost uvesti u dane najodabranijeg mjeseca.

Foto: Ubejd Delić